صفحه اصلی اخبار |جستجو |ارتباط با ما | نقشه سایت
امروز : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸    
نقشه مناطق بافت فرسوده استان قزوین مجموعه انیمیشن بافت فرسوده مجموعه فیلم بافت فرسوده تشکیلات شرکت سکونتگاههای غیررسمی آثار تاریخی استان قزوین
منو اصلی

سامانه اطلاع رسانی
۰۲۸-۳۳۲۳۸۱۶۷
پیام کوتاه
۵۰۰۰۲۰۱۰۰۷۰۰۷۰

اوقات شرعی

ذکر ایام هفته

نظر سنجیکاربر گرامي منتظر دريافت نظرات و پيشنهادات شما در .صفحه پیشنهادات هستيم

سکونت های غیر رسمی

سکونتگاههای غیر رسمی


طی دهه های اخیر به تدریج محلات نابسامان و سکونتگاههای غیررسمی ، به طور عمده در حاشیه شهرهای بزرگ کشور ، خارج از برنامه رسمی توسعه شهری و به صورت خودرو شکل گرفته و گسترش یافته است . این محلات خودرو یا حاشیه نشین ، به بیان درست تر اسکان غیررسمی نامیده شده اند وکارکرد اصلی آنها تامین زمین و الگوی ساخت متناسب با توان مالی گروههای کم درآمد اغلب مهاجراست . این گونه سکونتگاهها که سیمای نازیبا ، خدمات ناکافی و ساکنان کم توان و مشاغلی نامطمئن دارند ، محیط آماده برای پذیرش نابهنجاری های اجتماعی و باز تولید فقر فراهم می سازند و خطرپذیری بالایی دربرابر سوانح طبیعی دارند . حجم گسترده و روند روبه افزایش سکونتگاههای غیررسمی در کشور ، تهیه و تصویب سندی را باعث شد که چارچوب و نحوه فعالیت هماهنگ بخش دولتی – عمومی  و مشارکت مردمیبرای چاره جویی مشکلات اسکان غیررسمی را مشخص می سازد .

سند ملی توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی در تاریخ 19/11/82 به تصویب هیئت محترم دولت رسید. سکونتگاههای غیر رسمی بخشی از بافت شهری هستند که عمدتا مهاجرین روستایی و تهیدستان شهری را در خود جای داده اند و بدون مجوز و خارج از برنامه ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری( طرحهای جامع و تفصیلی ) در درون و خارج از محدوده قانونی شهرها به صورت خودرو به وجود آمده اند .

عمدتاً فاقد سند مالكيت هستند و از نظر ويژگيهاي كالبدي و برخورداري از خدمات و زير ساختهاي شهري شديداً دچاركمبود هستند . مداخله در اين گونه بافتها از نوع ساماندهي و توانمند سازي خواهد بود اصل مشترك در همه انواع مداخله مشاركت مردمي خواهد بود.

تاریخ به روز رسانی : ۱۳۹۲/۰۷/۱۱
مناسبت هفته

پیوندها

حدیث روز

لینک های مرتبط

حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت عمران و مسکن سازان استان قزوین می باشد .